71 Pelle PES 2009
| Name | Pelle |
|---|---|
| Full Name | Graziano Pellè |
| ID | 9000 |
| Nationality | Italy |
| Club | AZ |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
37
Defence
83
Body Balance
75
Stamina
77
Top Speed
73
Acceleration
74
Response
74
Agility
74
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
75
Shot Power
74
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
64
Swerve
80
Header
80
Jump
76
Technique
76
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Post Player
| Name | Pelle |
|---|---|
| Full Name | Graziano Pellè |
| ID | 9000 |
| Nationality | Italy |
| Club | AZ |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 29 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
