78 Petric PES 2009
| Name | Petric |
|---|---|
| Full Name | Mladen Petrić |
| ID | 35511 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Croatia |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 81kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
38
Defence
80
Body Balance
79
Stamina
79
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
76
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
83
Shot Power
83
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
81
Swerve
82
Header
78
Jump
80
Technique
77
Aggression
74
Mentality
55
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Shooting from Distance
- Outside of the Boot
- Penalty Stopper
| Name | Petric |
|---|---|
| Full Name | Mladen Petrić |
| ID | 35511 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Croatia |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 81kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
