71 Pique PES 2008
| Name | Pique |
|---|---|
| Full Name | Gerard Piqué |
| ID | 8639 |
| Nationality | Spain |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
75
Defence
81
Body Balance
74
Stamina
80
Top Speed
72
Acceleration
74
Response
67
Agility
72
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
74
Shot Power
57
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
62
Swerve
76
Header
75
Jump
72
Technique
65
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Pique |
|---|---|
| Full Name | Gerard Piqué |
| ID | 8639 |
| Nationality | Spain |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
