78 Pique PES 2009
| Name | Pique |
|---|---|
| Full Name | Gerard Piqué |
| ID | 8639 |
| Nationality | Spain |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 192cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
84
Defence
83
Body Balance
79
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
84
Response
70
Agility
73
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
74
Shot Power
57
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
62
Swerve
79
Header
83
Jump
73
Technique
65
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Covering
| Name | Pique |
|---|---|
| Full Name | Gerard Piqué |
| ID | 8639 |
| Nationality | Spain |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 192cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
