90 Pirlo PES 2009
| Name | Pirlo |
|---|---|
| Full Name | Andrea Pirlo |
| ID | 2138 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Italy |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
70
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
75
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
76
Agility
92
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
96
Short Pass Accuracy
87
Short Pass Speed
97
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
82
Shot Power
73
Shot Technique
94
Free Kick Accuracy
95
Swerve
66
Header
65
Jump
95
Technique
66
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
- Penalties
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Pirlo |
|---|---|
| Full Name | Andrea Pirlo |
| ID | 2138 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Italy |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

