90 Pirlo PES 2010
| Name | Pirlo |
|---|---|
| Full Name | Andrea Pirlo |
| ID | 2138 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
73
Defence
74
Body Balance
87
Stamina
74
Top Speed
72
Acceleration
75
Response
74
Agility
93
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
95
Short Pass Accuracy
89
Short Pass Speed
96
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
80
Shot Power
73
Shot Technique
87
Free Kick Accuracy
95
Swerve
66
Header
65
Jump
94
Technique
66
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- S18 Cross Over Turn
- P08 Pinpoint Pass
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Pirlo |
|---|---|
| Full Name | Andrea Pirlo |
| ID | 2138 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

