74 Poulsen PES 2009
| Name | Poulsen |
|---|---|
| Full Name | Christian Poulsen |
| ID | 3761 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Denmark |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
75
Defence
82
Body Balance
85
Stamina
75
Top Speed
74
Acceleration
80
Response
76
Agility
78
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
82
Shot Power
70
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
69
Swerve
80
Header
83
Jump
81
Technique
61
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Poulsen |
|---|---|
| Full Name | Christian Poulsen |
| ID | 3761 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Denmark |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

