80 Poulsen PES 2010
| Name | Poulsen |
|---|---|
| Full Name | Christian Poulsen |
| ID | 3761 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Denmark |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
75
Defence
82
Body Balance
85
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
82
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
77
Shot Power
65
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
69
Swerve
80
Header
83
Jump
81
Technique
61
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
79
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S08 Slide Tackle
- P14 Enforcer
- Centre
| Name | Poulsen |
|---|---|
| Full Name | Christian Poulsen |
| ID | 3761 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Denmark |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

