69 Pozzi PES 2008
| Name | Pozzi |
|---|---|
| Full Name | Nicola Pozzi |
| ID | 6567 |
| Nationality | Italy |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
30
Defence
72
Body Balance
82
Stamina
80
Top Speed
83
Acceleration
76
Response
79
Agility
76
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
75
Shot Power
75
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
63
Swerve
72
Header
75
Jump
81
Technique
85
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Pozzi |
|---|---|
| Full Name | Nicola Pozzi |
| ID | 6567 |
| Nationality | Italy |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
