72 Pozzi PES 2010
| Name | Pozzi |
|---|---|
| Full Name | Nicola Pozzi |
| ID | 6567 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
30
Defence
72
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
83
Acceleration
80
Response
79
Agility
76
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
75
Shot Power
76
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
63
Swerve
72
Header
75
Jump
81
Technique
85
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Pozzi |
|---|---|
| Full Name | Nicola Pozzi |
| ID | 6567 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
