61 Rafa PES 2008
| Name | Rafa |
|---|---|
| Full Name | Rafa López |
| ID | 7357 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Valladolid |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
70
Defence
72
Body Balance
76
Stamina
78
Top Speed
75
Acceleration
70
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
74
Shot Power
60
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
57
Swerve
68
Header
76
Jump
75
Technique
63
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Rafa |
|---|---|
| Full Name | Rafa López |
| ID | 7357 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Valladolid |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
