71 Raggi PES 2008
| Name | Raggi |
|---|---|
| Full Name | Andrea Raggi |
| ID | 32046 |
| Nationality | Italy |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 46 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
71
Defence
82
Body Balance
76
Stamina
83
Top Speed
72
Acceleration
71
Response
72
Agility
67
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
78
Shot Power
57
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
61
Swerve
75
Header
84
Jump
69
Technique
60
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Raggi |
|---|---|
| Full Name | Andrea Raggi |
| ID | 32046 |
| Nationality | Italy |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 46 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
