74 Raggi PES 2010
| Name | Raggi |
|---|---|
| Full Name | Andrea Raggi |
| ID | 32046 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 84 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
77
Defence
85
Body Balance
81
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
75
Response
74
Agility
71
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
78
Shot Power
57
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
64
Swerve
75
Header
84
Jump
69
Technique
62
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Raggi |
|---|---|
| Full Name | Andrea Raggi |
| ID | 32046 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 84 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
