77 Rakitic PES 2010
| Name | Rakitic |
|---|---|
| Full Name | Ivan Rakitić |
| ID | 36625 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Croatia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
55
Defence
76
Body Balance
87
Stamina
78
Top Speed
80
Acceleration
77
Response
78
Agility
81
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
80
Shot Power
76
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
78
Swerve
69
Header
72
Jump
82
Technique
75
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- Shooting from Distance
| Name | Rakitic |
|---|---|
| Full Name | Ivan Rakitić |
| ID | 36625 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Croatia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
