78 Rat PES 2008
| Name | Rat |
|---|---|
| Full Name | Răzvan Raț |
| ID | 4727 |
| Nationality | Romania |
| Club | Free Agent |
| National Team | Romania |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
68
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
84
Top Speed
79
Acceleration
76
Response
76
Agility
74
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
81
Shot Power
65
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
68
Swerve
74
Header
80
Jump
75
Technique
73
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Long Throw
| Name | Rat |
|---|---|
| Full Name | Răzvan Raț |
| ID | 4727 |
| Nationality | Romania |
| Club | Free Agent |
| National Team | Romania |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
