79 Rat PES 2010
| Name | Rat |
|---|---|
| Full Name | Răzvan Raț |
| ID | 4727 |
| Nationality | Romania |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | Romania |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
70
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
83
Top Speed
79
Acceleration
76
Response
77
Agility
75
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
80
Shot Power
65
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
76
Swerve
74
Header
80
Jump
75
Technique
73
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
6
Condition
Skills
- S09 Covering
- S13 Long Throw
| Name | Rat |
|---|---|
| Full Name | Răzvan Raț |
| ID | 4727 |
| Nationality | Romania |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | Romania |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

