80 Reina PES 2009
| Name | Reina |
|---|---|
| Full Name | Pepe Reina |
| ID | 2506 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
40
Attack
87
Defence
80
Body Balance
62
Stamina
64
Top Speed
67
Acceleration
92
Response
76
Agility
59
Dribble Accuracy
56
Dribble Speed
60
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
48
Shot Accuracy
78
Shot Power
52
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
50
Swerve
51
Header
81
Jump
57
Technique
65
Aggression
75
Mentality
78
GK Skills
66
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Penalty Stopper
| Name | Reina |
|---|---|
| Full Name | Pepe Reina |
| ID | 2506 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

