87 Reina PES 2010
| Name | Reina |
|---|---|
| Full Name | Pepe Reina |
| ID | 2506 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
40
Attack
92
Defence
85
Body Balance
62
Stamina
64
Top Speed
67
Acceleration
94
Response
76
Agility
62
Dribble Accuracy
56
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
50
Shot Accuracy
78
Shot Power
50
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
50
Swerve
45
Header
81
Jump
60
Technique
65
Aggression
75
Mentality
88
GK Skills
66
Team Work
7
Condition
Skills
- S11 Penalty Saver
| Name | Reina |
|---|---|
| Full Name | Pepe Reina |
| ID | 2506 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

