72 Rincon PES 2010
| Name | Rincon |
|---|---|
| Full Name | Tomás Rincón |
| ID | 37901 |
| Nationality | Venezuela |
| Club | Free Agent |
| National Team | Venezuela |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 75kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
65
Defence
77
Body Balance
79
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
75
Agility
78
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
76
Shot Power
60
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
65
Swerve
66
Header
72
Jump
82
Technique
60
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Rincon |
|---|---|
| Full Name | Tomás Rincón |
| ID | 37901 |
| Nationality | Venezuela |
| Club | Free Agent |
| National Team | Venezuela |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 75kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
