91 Riquelme PES 2008
| Name | Riquelme |
|---|---|
| Full Name | Juan Román Riquelme |
| ID | 2311 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Villarreal |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
52
Defence
82
Body Balance
74
Stamina
77
Top Speed
73
Acceleration
80
Response
71
Agility
91
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
98
Short Pass Accuracy
94
Short Pass Speed
91
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
83
Shot Accuracy
82
Shot Power
81
Shot Technique
90
Free Kick Accuracy
87
Swerve
70
Header
71
Jump
93
Technique
75
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
- Penalties
| Name | Riquelme |
|---|---|
| Full Name | Juan Román Riquelme |
| ID | 2311 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Villarreal |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

