89 Riquelme PES 2009
| Name | Riquelme |
|---|---|
| Full Name | Juan Román Riquelme |
| ID | 2311 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
52
Defence
82
Body Balance
69
Stamina
74
Top Speed
73
Acceleration
75
Response
71
Agility
91
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
98
Short Pass Accuracy
94
Short Pass Speed
91
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
86
Shot Accuracy
82
Shot Power
81
Shot Technique
95
Free Kick Accuracy
87
Swerve
70
Header
71
Jump
93
Technique
65
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
- Penalties
- Outside of the Boot
| Name | Riquelme |
|---|---|
| Full Name | Juan Román Riquelme |
| ID | 2311 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

