90 Roberto Carlos PES 2008
| Name | Roberto Carlos |
|---|---|
| Full Name | Roberto Carlos |
| ID | 1624 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
65
Defence
75
Body Balance
88
Stamina
84
Top Speed
86
Acceleration
80
Response
86
Agility
77
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
88
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
98
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
98
Shot Power
67
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
91
Swerve
65
Header
86
Jump
85
Technique
85
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
- Long Throw
| Name | Roberto Carlos |
|---|---|
| Full Name | Roberto Carlos |
| ID | 1624 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
