65 Rodwell PES 2009
| Name | Rodwell |
|---|---|
| Full Name | Jack Rodwell |
| ID | 37286 |
| Nationality | England |
| Club | Merseyside Blue |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
68
Defence
80
Body Balance
77
Stamina
75
Top Speed
75
Acceleration
71
Response
69
Agility
72
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
77
Shot Power
63
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
50
Swerve
71
Header
73
Jump
73
Technique
60
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Rodwell |
|---|---|
| Full Name | Jack Rodwell |
| ID | 37286 |
| Nationality | England |
| Club | Merseyside Blue |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
