87 Romeyda (Ronaldo) PES 2010
| Name | Romeyda |
|---|---|
| Real Name | Ronaldo |
| ID | 67673 |
| Real ID | 2137 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Masterleague Hide4 |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
88
Attack
30
Defence
87
Body Balance
65
Stamina
83
Top Speed
89
Acceleration
90
Response
75
Agility
88
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
95
Shot Accuracy
85
Shot Power
93
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
71
Swerve
70
Header
69
Jump
89
Technique
92
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
2
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S17 Elastico
- S18 Cross Over Turn
- S19 Quick Scissors Dribble
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- DF Positioning
- Centre
| Name | Romeyda |
|---|---|
| Real Name | Ronaldo |
| ID | 67673 |
| Real ID | 2137 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Masterleague Hide4 |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
