100 Ronaldinho PES 2008
| Name | Ronaldinho |
|---|---|
| Full Name | Ronaldinho |
| ID | 1631 |
| Nationality | Brazil |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Brazil |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
94
Attack
43
Defence
85
Body Balance
83
Stamina
84
Top Speed
92
Acceleration
81
Response
96
Agility
96
Dribble Accuracy
95
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
88
Short Pass Speed
91
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
83
Shot Power
89
Shot Technique
85
Free Kick Accuracy
88
Swerve
80
Header
84
Jump
98
Technique
85
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Side
- One-Touch Pass
| Name | Ronaldinho |
|---|---|
| Full Name | Ronaldinho |
| ID | 1631 |
| Nationality | Brazil |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Brazil |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

