93 Ronaldinho PES 2009
| Name | Ronaldinho |
|---|---|
| Full Name | Ronaldinho |
| ID | 1631 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Brazil |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 80 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
34
Defence
80
Body Balance
74
Stamina
82
Top Speed
83
Acceleration
81
Response
81
Agility
94
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
88
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
83
Shot Power
90
Shot Technique
90
Free Kick Accuracy
90
Swerve
81
Header
84
Jump
97
Technique
83
Aggression
84
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Side
- Penalties
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Ronaldinho |
|---|---|
| Full Name | Ronaldinho |
| ID | 1631 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Brazil |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 80 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

