93 Rooney PES 2008
| Name | Rooney |
|---|---|
| Full Name | Wayne Rooney |
| ID | 4152 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
92
Attack
50
Defence
89
Body Balance
86
Stamina
94
Top Speed
90
Acceleration
84
Response
85
Agility
87
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
92
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
89
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
91
Shot Power
88
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
80
Swerve
69
Header
71
Jump
88
Technique
87
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Passing
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Shooting from Distance
- Sliding Tackle
| Name | Rooney |
|---|---|
| Full Name | Wayne Rooney |
| ID | 4152 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

