93 Rooney PES 2010
| Name | Rooney |
|---|---|
| Full Name | Wayne Rooney |
| ID | 4152 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
92
Attack
64
Defence
91
Body Balance
95
Stamina
83
Top Speed
86
Acceleration
88
Response
83
Agility
85
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
92
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
91
Shot Power
85
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
80
Swerve
77
Header
71
Jump
86
Technique
85
Aggression
90
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
7
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- S20 Scooping
- P19 Chasing Back
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Scoring
- Shooting from Distance
- Special Curling Chip Shot
| Name | Rooney |
|---|---|
| Full Name | Wayne Rooney |
| ID | 4152 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

