64 Rossi PES 2008
| Name | Rossi |
|---|---|
| Full Name | Marco Rossi |
| ID | 33103 |
| Nationality | Italy |
| Club | Parma Calcio 1913 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
73
Defence
79
Body Balance
72
Stamina
77
Top Speed
71
Acceleration
70
Response
67
Agility
65
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
75
Shot Power
56
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
56
Swerve
79
Header
76
Jump
68
Technique
60
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Rossi |
|---|---|
| Full Name | Marco Rossi |
| ID | 33103 |
| Nationality | Italy |
| Club | Parma Calcio 1913 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
