69 Rossi PES 2010
| Name | Rossi |
|---|---|
| Full Name | Marco Rossi |
| ID | 33103 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
77
Defence
81
Body Balance
79
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
74
Agility
68
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
75
Shot Power
56
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
56
Swerve
79
Header
76
Jump
68
Technique
60
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Rossi |
|---|---|
| Full Name | Marco Rossi |
| ID | 33103 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
