75 Ruben Olivera PES 2008
| Name | Ruben Olivera |
|---|---|
| Full Name | Rubén Olivera |
| ID | 4923 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
52
Defence
82
Body Balance
83
Stamina
77
Top Speed
83
Acceleration
75
Response
76
Agility
80
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
82
Shot Power
73
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
79
Swerve
72
Header
75
Jump
82
Technique
78
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- One-Touch Pass
| Name | Ruben Olivera |
|---|---|
| Full Name | Rubén Olivera |
| ID | 4923 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
