75 Ruben Olivera PES 2009
| Name | Ruben Olivera |
|---|---|
| Full Name | Rubén Olivera |
| ID | 4923 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
52
Defence
81
Body Balance
76
Stamina
83
Top Speed
83
Acceleration
72
Response
76
Agility
80
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
82
Shot Power
73
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
79
Swerve
72
Header
75
Jump
82
Technique
71
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Ruben Olivera |
|---|---|
| Full Name | Rubén Olivera |
| ID | 4923 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
