73 Sagna PES 2008
| Name | Sagna |
|---|---|
| Full Name | Bacary Sagna |
| ID | 7793 |
| Nationality | France |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
62
Defence
75
Body Balance
83
Stamina
85
Top Speed
69
Acceleration
76
Response
76
Agility
73
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
77
Shot Power
67
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
68
Swerve
65
Header
81
Jump
73
Technique
65
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Sagna |
|---|---|
| Full Name | Bacary Sagna |
| ID | 7793 |
| Nationality | France |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
