77 Salihamidzic PES 2009
| Name | Salihamidzic |
|---|---|
| ID | 2230 |
| Nationality | Bosnia And Herzegovina |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
64
Defence
75
Body Balance
83
Stamina
83
Top Speed
85
Acceleration
73
Response
84
Agility
83
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
76
Shot Power
77
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
85
Swerve
69
Header
72
Jump
83
Technique
78
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Salihamidzic |
|---|---|
| ID | 2230 |
| Nationality | Bosnia And Herzegovina |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
