62 Samba PES 2008
| Name | Samba |
|---|---|
| Full Name | Christopher Samba |
| ID | 32353 |
| Nationality | Dr Congo |
| Club | Blackburn Rovers |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
75
Defence
88
Body Balance
67
Stamina
75
Top Speed
67
Acceleration
68
Response
66
Agility
66
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
80
Shot Power
59
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
54
Swerve
80
Header
76
Jump
72
Technique
60
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Samba |
|---|---|
| Full Name | Christopher Samba |
| ID | 32353 |
| Nationality | Dr Congo |
| Club | Blackburn Rovers |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
