66 Samba PES 2009
| Name | Samba |
|---|---|
| Full Name | Christopher Samba |
| ID | 32353 |
| Nationality | Dr Congo |
| Club | Lancashire |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
78
Defence
93
Body Balance
78
Stamina
76
Top Speed
71
Acceleration
78
Response
66
Agility
68
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
82
Shot Power
59
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
54
Swerve
84
Header
78
Jump
72
Technique
60
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Marking
| Name | Samba |
|---|---|
| Full Name | Christopher Samba |
| ID | 32353 |
| Nationality | Dr Congo |
| Club | Lancashire |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
