71 Santon PES 2009
| Name | Santon |
|---|---|
| Full Name | Davide Santon |
| ID | 38682 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 39 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
60
Defence
73
Body Balance
76
Stamina
79
Top Speed
75
Acceleration
71
Response
75
Agility
75
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
76
Shot Power
66
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
73
Swerve
70
Header
75
Jump
74
Technique
68
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Santon |
|---|---|
| Full Name | Davide Santon |
| ID | 38682 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 39 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
