72 Sculli PES 2008
| Name | Sculli |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Sculli |
| ID | 5659 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
45
Defence
76
Body Balance
83
Stamina
86
Top Speed
86
Acceleration
76
Response
84
Agility
77
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
77
Shot Power
78
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
68
Swerve
74
Header
74
Jump
77
Technique
85
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Side
| Name | Sculli |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Sculli |
| ID | 5659 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
