76 Sculli PES 2010
| Name | Sculli |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Sculli |
| ID | 5659 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
53
Defence
76
Body Balance
86
Stamina
83
Top Speed
86
Acceleration
85
Response
85
Agility
77
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
77
Shot Power
80
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
73
Swerve
81
Header
81
Jump
78
Technique
85
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
7
Condition
Skills
- S01 Reaction
- P16 Dummy Runner
| Name | Sculli |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Sculli |
| ID | 5659 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
