59 Serkan Çalik PES 2008
| Name | Serkan Çalik |
|---|---|
| ID | 36837 |
| Nationality | Turkey |
| Club | Galatasaray |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 167cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 61 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
40
Defence
66
Body Balance
78
Stamina
77
Top Speed
82
Acceleration
75
Response
85
Agility
80
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
68
Shot Power
66
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
64
Swerve
64
Header
74
Jump
76
Technique
75
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Serkan Çalik |
|---|---|
| ID | 36837 |
| Nationality | Turkey |
| Club | Galatasaray |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 167cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 61 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
