62 Sestu PES 2009
| Name | Sestu |
|---|---|
| Full Name | Alessio Sestu |
| ID | 32543 |
| Nationality | Italy |
| Club | Reggina Calcio |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 77 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
64
Defence
73
Body Balance
76
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
73
Agility
71
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
73
Shot Power
58
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
66
Header
75
Jump
72
Technique
60
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Sestu |
|---|---|
| Full Name | Alessio Sestu |
| ID | 32543 |
| Nationality | Italy |
| Club | Reggina Calcio |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 77 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
