64 Sestu PES 2010
| Name | Sestu |
|---|---|
| Full Name | Alessio Sestu |
| ID | 32543 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Bari |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 77 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
64
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
75
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
75
Agility
71
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
73
Shot Power
58
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
66
Header
75
Jump
72
Technique
60
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Sestu |
|---|---|
| Full Name | Alessio Sestu |
| ID | 32543 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Bari |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 77 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
