81 Shaltenko (Shevchenko) PES 2010
| Name | Shaltenko |
|---|---|
| Real Name | Shevchenko |
| ID | 66901 |
| Real ID | 1365 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | Free Agent |
| National Team | Ukraine |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 84kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
44
Defence
83
Body Balance
84
Stamina
76
Top Speed
78
Acceleration
78
Response
76
Agility
80
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
82
Shot Power
85
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
75
Swerve
84
Header
76
Jump
80
Technique
83
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- Scoring
- Side
| Name | Shaltenko |
|---|---|
| Real Name | Shevchenko |
| ID | 66901 |
| Real ID | 1365 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | Free Agent |
| National Team | Ukraine |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 84kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
