86 Shevchenko PES 2009
| Name | Shevchenko |
|---|---|
| ID | 1365 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Ukraine |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 76 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
42
Defence
83
Body Balance
75
Stamina
81
Top Speed
84
Acceleration
85
Response
76
Agility
83
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
84
Shot Power
84
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
75
Swerve
84
Header
86
Jump
84
Technique
88
Aggression
84
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Defensive Positioning
- Side
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Shevchenko |
|---|---|
| ID | 1365 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Ukraine |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 76 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

