61 Shimizu PES 2008
| Name | Shimizu |
|---|---|
| ID | 51469 |
| Nationality | Japan |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 160cm |
| Weight | 52kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
81
Attack
48
Defence
61
Body Balance
83
Stamina
73
Top Speed
83
Acceleration
86
Response
98
Agility
74
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
66
Shot Power
75
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
78
Swerve
61
Header
62
Jump
85
Technique
78
Aggression
94
Mentality
50
GK Skills
81
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Playmaking
- Passing
- One-Touch Pass
| Name | Shimizu |
|---|---|
| ID | 51469 |
| Nationality | Japan |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 160cm |
| Weight | 52kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players