63 Shimizu PES 2009
| Name | Shimizu |
|---|---|
| ID | 51469 |
| Nationality | Japan |
| Club | Babilayna CF |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 160cm |
| Weight | 52kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
81
Attack
48
Defence
61
Body Balance
73
Stamina
83
Top Speed
83
Acceleration
86
Response
98
Agility
74
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
66
Shot Power
75
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
78
Swerve
61
Header
62
Jump
85
Technique
78
Aggression
94
Mentality
50
GK Skills
81
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Playmaking
- Passing
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Shimizu |
|---|---|
| ID | 51469 |
| Nationality | Japan |
| Club | Babilayna CF |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 160cm |
| Weight | 52kg |
| Shirt Number | 8 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
