80 Silva PES 2008
| Name | Silva |
|---|---|
| Full Name | David Silva |
| ID | 33237 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia CF |
| National Team | Spain |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
56
Defence
76
Body Balance
82
Stamina
81
Top Speed
86
Acceleration
70
Response
88
Agility
87
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
79
Shot Power
70
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
66
Swerve
62
Header
75
Jump
83
Technique
84
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
| Name | Silva |
|---|---|
| Full Name | David Silva |
| ID | 33237 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia CF |
| National Team | Spain |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

