84 Silva PES 2009
| Name | Silva |
|---|---|
| Full Name | David Silva |
| ID | 33237 |
| Nationality | Spain |
| Club | Val Narangja |
| National Team | Spain |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
56
Defence
74
Body Balance
84
Stamina
84
Top Speed
87
Acceleration
76
Response
88
Agility
86
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
80
Shot Power
79
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
62
Header
75
Jump
85
Technique
84
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Passing
- Centre
- Outside of the Boot
| Name | Silva |
|---|---|
| Full Name | David Silva |
| ID | 33237 |
| Nationality | Spain |
| Club | Val Narangja |
| National Team | Spain |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

