86 Silvestre PES 2008
| Name | Silvestre |
|---|---|
| ID | 1880 |
| Nationality | France |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 27 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
80
Defence
85
Body Balance
85
Stamina
85
Top Speed
82
Acceleration
76
Response
78
Agility
79
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
82
Shot Power
61
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
77
Swerve
79
Header
83
Jump
75
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
| Name | Silvestre |
|---|---|
| ID | 1880 |
| Nationality | France |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 27 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
