80 Silvestre PES 2010
| Name | Silvestre |
|---|---|
| ID | 1880 |
| Nationality | France |
| Club | North London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
77
Defence
84
Body Balance
78
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
74
Response
74
Agility
77
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
82
Shot Power
61
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
77
Swerve
79
Header
83
Jump
75
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Silvestre |
|---|---|
| ID | 1880 |
| Nationality | France |
| Club | North London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 18 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
